Екскурсія  в Хотин з Кам'янця-Подільського.

Історики до сьогоднішнього сперечаються про те де поставити наголос в назві цього Південно-Буковинського містечка. І ми спробуємо розібратися в цьому, під час нашої екскурсії. Русини дають свій варіант, Хотінь це означає бажаний милий, це східнослов'янське чоловіче ім'я. Є також і тюркський варіант назви Хотин, тут мова йде про велику рибину Хут яку можна було спіймати в водах Дністра, можливо це нинішній дністровський сом. Дакки, нинішні румуни, вони пішли ще далі, і теж претендують на свій варіант назви, ім'я їх вождя Котизона. І кожен варіант має право на походження назви міста Хотин. Але всі варіанти назви об'єднує дієслово "хотіти". Саме хотіти, бажати, це дієслово і сам термін створив багату історію як міста Хотин та регіону в цілому. У короткій розповіді не вдасться повністю розкрити значення міста і Хотинської цитаделі на період минулого тисячоліття. Але можна вивчаючи історію Хотина уявивши мудрість великого князя Київського Володимира Мономаха за помахом руки якого була побудована дерево земляна фортеця. І в найважчий татарський період Хотин з гордістю входить в історію, завдяки Князю Данилу. Наперекір наказу татар зруйнувати всі фортеці та замки, Князь Данило Галицький на місці попередньої дерево земляної фортеці будує вже дерев'яно-кам'яну. І те що ми маємо сьогодні, Хотинська фортеця як кам'яна твердиня, це вже слід який залишили для нас молдавські господарі, князі, воєводи. У 1340-х роках Хотин увійшов до складу Угорського королівства, а з 1375 вже знаходився в складі Молдавського князівства. Молдавський володар воєвода Штефан III значно розширив кордони фортеці. Він особисто керував її реконструкцією. Було зведено прикрашена геометричними орнаментами мур шириною 5-6 і висотою 40 метрів, п'ять веж, рівень двору фортеці піднімають на 10 метрів і розділяють на Княжий двір і двір Воїнів. Були вириті глибокі підвали для зберігання провіанту. Саме після цієї реконструкції Хотинська фортеця практично повністю набула свого сьогоднішнього вигляду, крім південного прясла стіни і Південних (в'їзнних) воріт з дерев'яними мостами, зведеними на початку 18 століття турками. Протягом 14-16 століть вона була резиденцією молдавських господарів. Зовнішній периметр фортеці був добудований турками в 18 столітті. Це найпотужніше зміцнення того періоду, насипу з розділовими сухими ровами, з великою кількістю бастіонів укріплених артилерійськими гарматами.

У 1739 і 1769 роках фортеця була здобута росіянами та 1788австрійцями і віддана знову туркам. У зв'язку із взяттям Хотина російською армією1739 року М.В. Ломоносовим в Німеччині була написана «Ода блаженныя памяти Государыне Императрице Анне Иоанновне на победе  над турками и татарами и на взятие Хотина 1739года»

У 1788 місто було взято в облогу австрійськими військами під командуванням принца Фрідріха і російськими військами генерала Івана Петровича Салтикова. Місто було в облозі 4 місяці й 8 днів. 19 вересня 1788 місто з комендантом Османом-пашею здалося. Осман-паші та іншим дозволили вивезти всіх своїх людей і все своє добро з замку, фортеці та міста (використовували 2700 возів). 1 жовтня 1788 австрійські та російські війська увійшли в місто. Місто був спустошений і значно зруйнований. Передмістя Константинополь ще раніше спалив Осман-паша.

Тисячолітню історію Хотина не оминув і кінематограф. От фільми які були зняті в Хотинській фортеці: На війні як на війні (1968), Захар Беркут (1972), Русалочка (1976), Д'Артаньян і три мушкетери (1979), У чортового лігвища (1981), Балада про доблесного лицаря Айвенго (1982), Чорна стріла (1987), Пригоди Квентін Дорвард, стрілка королівської гвардії (1988), Сива легенда (1991), Ясса (1993), Тарас Бульба (2009), Все можуть королі (2001), Гадюка (1965 ), Стріли Робін Гуда (1975), Богдан-Зиновій Хмельницький (2006), якраз всі ці періоди будуть згадані під час нашої екскурсії.